Hrozící ztráta z programu na vědu se o miliardu snížila

O miliardu korun se snížila hrozící bezmála desetimiliardová ztráta z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace po spuštění záchranného plánu opatření, který v červenci schválila vláda. Ve hře je přitom možnost snížení ztráty ještě o dalších 3,5 miliardy korun, informovalo dnes v tiskové zprávě ministerstvo školství.

Tento dobíhající program byl dlouhodobě problematický, aktuálně v něm hrozí nedočerpání 8,7 miliardy korun. Současné vedení resortu za tím vidí chyby z minulosti. Šlo například o pozdní schválení operačního programu, dlouhé schvalování velkých projektů, dlouhé rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, nedostatečnou práci s úsporami, pozdní vyhlašování výzev a zejména pomalé čerpání ze strany příjemců. Situaci negativně také ovlivnila rozhodnutí, na které ministerstvo školství nemělo vliv, jako novela zákona o veřejných zakázkách nebo intervence České národní banky.

Záchranný plán po třech měsících podle ministerstva školství přinesl výsledky. "K těmto opatřením patří zejména zrychlená akceptace změn v jednotlivých projektech, zintenzivnění komunikace s příjemci velkých projektů a ostatních rizikových projektů s cílem řešit jejich problémy s čerpáním finančních prostředků," řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Příjemci dostali i možnost využít sto procent úspor ze zakázek na stavební práce nebo se zapojit do programu ministerstva pro místní rozvoj.

 

Zdroj: vz24.cz

Jdi zpět

Novinky

  • Úředníci nechtějí rušit zakázky s jednou nabídkou, ukázal průzkum

    Většina českých úředníků vítá odstranění povinnosti zrušit zakázku s jedinou nabídkou, které přinese projednávaná novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Každý desátý se toho obává, vyplývá z průzkumu společností Otidea a Transparency International me
    lis 13
  • Sněmovna podpořila jednodušší zadávání veřejných zakázek

    Sněmovna dnes podpořila vládní novelu zákona o veřejných zakázkách, který má zjednodušit jejich zadávání. Předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Změny mají platit od 1. ledna 2015.
    říj 02
Archiv novinek...