ÚOHS nechal zapsat na blacklist veřejných zakázek sedmou firmu

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nechal zapsat na černou listinu veřejných zakázek sedmou firmu. Podnikatel Pavel Kafka z Havlíčkova Brodu prokázal kvalifikaci do jednoho z tendrů díky dokumentu, který patřil jiné osobě. Vyplývá to z rozhodnutí ÚOHS.

Kafka nedokázal svou chybu v řízení vysvětlit a od ÚOHS dostal pokutu 100.000 korun. Ta je pravomocná, potvrdil ji předseda úřadu Petr Rafaj. Kafka se nesmí po zapsání na blacklist veřejných zakázek účastnit veřejných výběrových řízení po dobu tří let.

Vedle něj je aktuálně na blacklistu dalších šest firem, mimo jiné také UPC Česká republika. Podle Andrey Schelleové z advokátní kanceláře Achour & Hájek se zavedení blacklistu zatím po necelých čtyřech letech příliš neosvědčilo.

"V prvních dvou a půl letech byl do seznamu se zákazem plněním veřejných zakázek zapsán pouze jeden subjekt, přičemž v současné době je zde zapsáno sedm dodavatelů a v seznamu se zákazem plnění koncesních smluv to není ani jeden," uvedla Schelleová.

Podle ní tato čísla svědčí spíše o formálním využití blacklistu, který by však z hlediska boje proti korupci měl mít mnohem větší využití.

 

Zdroj: vz24.cz

Jdi zpět

Novinky

  • Úředníci nechtějí rušit zakázky s jednou nabídkou, ukázal průzkum

    Většina českých úředníků vítá odstranění povinnosti zrušit zakázku s jedinou nabídkou, které přinese projednávaná novela zákona o zadávání veřejných zakázek. Každý desátý se toho obává, vyplývá z průzkumu společností Otidea a Transparency International me
    lis 13
  • Sněmovna podpořila jednodušší zadávání veřejných zakázek

    Sněmovna dnes podpořila vládní novelu zákona o veřejných zakázkách, který má zjednodušit jejich zadávání. Předloha má mimo jiné usnadnit hodnocení tendrů podle více kritérií a nesoustředit se pouze na nabízenou cenu. Změny mají platit od 1. ledna 2015.
    říj 02
Archiv novinek...